Hadis-i Şerif
Kişi malı, hanımı ve çocuğuyla imtihan edilir. Hadis (Taberani).
Ana Menü
Son Kaybimiz

Vahit ERBAY
Veyisoglu.Org Anketi
Yeni Sitemiz Nasıl?

Çok Güzel

Güzel

İdare Eder

Kötü

Çok Kötü

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Resim Bulutu
Arama Bölümü
Hicri Yeni Yılınız Mübarek Olsun
Hicri Yeni Yılınız Mübarek OlsunVeyisoğulları Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim Ve Kültür Derneği Başkanı Durdu Mehmet ŞAHİN, Muharrem Ayı’na giriş ve Hicri Yılbaşı münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.


“622 miladi yılında Mekke müşriklerinin Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ve çevresindeki Müslümanlara hayat hakkı tanımaması üzerine Medine’ye göç etmelerini başlangıç kabul eden ve Ay’ın Dünya çevresinde dönmesini esas alan bir takvim sistemi” olduğunu belirten Başkan ŞAHİN açıklamasına şöyle devam etmiştir.

“Halife Hz. Ömer döneminde Hicretin 17. yılında İmam Hz. Ali’nin teklifi üzerine alınan bir kararla hicretin olduğu yıl Hicri Takvimin 1. yılı, o yılın Muharrem Ayı’da Hicri Kameri Takvimin 1. ayı olarak kabul edilmiştir. Hicri Kameri Takvim Ay’ın Dünya çevresinde dönüşüne göre tamamlanır. Bundan dolayı İslamiyet’te dini gün ve bayramlar Miladi Takvime göre her yıl 10-11 gün önce gelmektedir.

Biz Ehlibeyt için Muharrem Ayı’nın önemi Kerbela olayıdır. 10 Muharrem 61 yılında (Miladi 10 Ekim 680) Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in torunu, İmam Hz. Ali’nin oğlu İmam Hüseyin; Emevi Hükümdarı Yezid’in emriyle Kûfe Valisi ibn-i Ziyad’ın görevlendirdiği Ebu Vakkas’ın oğlu Ömer’in komuta ettiği ordu tarafından yanındaki 72 kişi ile birlikte şehit edilmişlerdir. Bu nedenle Muharrem Ayı’nda bahsi geçen şehitler için Kur’an okunmalı, dua edilmelidir. Zalime karşı çıkıp mazlumdan yana olanlar hayırla yad edilmelidir.

1440. yılını idrak ettiğimiz Hicri yeni yılın tüm Müslümanlara ve insanlık alemine hayırlar getirmesini Yüce Mevla’dan dilerim.

Hastalığı nedeniyle Kerbela katliamından kurtulan İmam Zeynel Abidin’e Ehlibeyt soyunu devam ettirmesini sağladığı için Cenab-ı Allah’a şükrederiz.


Ayrıca 2018-2019 öğretim yılının açılması nedeniyle, tüm öğrencilerimiz ve öğretmenlerimize başarılar dilerim.”

Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.11 saniye 3,032,802 Tekil Ziyaretçi